Vegāns

otrdiena, 2016. gada 26. janvāris

B grupas vitamīni

B vitamīnu grupa sastāv no vairākiem, ūdenī šķīstošiem vitamīniem, katram no tiem ir savas pazīmes.

Lielākā daļa B vitaminu ir sastopami alus raugā ( nekādas norādes uz pastiprinātu ši dzēriena patēriņu!!!), taču tas sastopams arī zaļo lapu dārzeņos un riekstos un citos patīkami vegānos produktos. Protams plaši pārstāvēti arī vegāniem nedraudzīgos produktos, bet šeit par tiem ne vārda.

B grupas vitamīni nepieciešami, lai nodrošinātu organisma pamatprocesus - sekmētu sarkano asinsķermenīšu veidošans un stiprinātu imūnsistēmu. Tie arī atbild par ādas un matu labsajūtu, nervu sistēmas funkciju uzturēšanu darba kārtībā, atmiņas saglabāšanos un daudzām citām funkcijām.

B1

B1 saukts arī par Tiamīnu, ļoti ātri uzņemas zarnās un tūdaļ tiek aiztransportēts uz aknām.
B1 plaši pārstāvēts maizē, rīsos, raugā un kukurūzā. Tas plaši sastopams arī kviešu dīgstos un kartupeļos.
B1būs izcils palīgs saaukstēšanās gadījumos.

B2

Šis vitamīns  ir ļoti būtiska B vitamīnu grupas daļa, jo ievada kustībā tauku ogļūdeņražus. Ja Jums trūkst B2 vitamīna pamanīsiet, ka esiet iedzīvojies sarkanā, iekaisušā mēlē, sarkanās, nogurušās acīs, taukainā ādā un sliktā miegā.
B2 vitamīns nepieciešams arī ogļhidrātu pamaiņai, olbaltumvielu uzņemšanai, šūnu elpošanai, redzes asumam un matu skaistumam.
Sporta nodarbībās un smagā fiziskā darba, kā arī pie ievērojama liekā svara, iztērējas lielāks daudzums B2 vitamīna, jo tas nepieciešams ari muskulatūras funcionēšanai.
B2 vitamina avots ir zirņi.

B3

B3 vitamīns pazīstams arī kā PP vitamīns vai nikotīnskābe. Šīs vielas trūkuma gadījumos rodas kuņģa, zarnu trakta un nervu sistēmas traucējumi, āda kļūst izteikti sausa, lobās un niez.
B3 vitamīns pozitīvi iedarbojas uz gremošanas sistēmu, kā arī neaizvietojams veselīgas ādas nodrošināšanai un iekaisumu novēršanai.
Tā kā liels šī vitamina daudzums tiek izvadīts ar urīnu ir nepieciešams to pastāvigi uzņemt, kas ierasti ari veiksmīgi izdodas, jo tas ir plaši pārstāvēts ikdienas pārtikas produktos, piemēram dārzeņos, īpaši kukurūzā, pākšaugos un kartupeļos.

B

 B4 vai Holīna trūkums var izraisīt atmiņas traucējumus. Šis vitamīns samazina holesterīna līmeni, izvada no organisma toksīnus un piedalās nervu impulsu pārvadē.
B4 plaši pārstāvēts kviešu dīkstos, graudaugos, raugā un zemesriekstos.

B5

B5 saukts arī par Pantotēnskābi trūkst ,kad novērojiet matu izkrišanu, nervozitāti, bezmiegu vai paātrinātu sirdsdarbību. Šis vitamīns piedalās vielmaiņas procesu regulēšanā, sekmē brūču dzīšanu un novērš novecošanos un grumbiņu rašanos.
Šis vitamīns arī ir atildigs par to cik labi reaģējam stresa situācijāš
B5 pārtikā atrodas saulespuķu sēkliņās un riekstos, klijās.

B6

B6 jeb piridoksīns vajadzīgs, jo tā trūums negatīvi ietekmē smadzeņu funkcijas un izraisa nervu sistēmas fukciju traucējumus. Tapat šis vitamīns spēlē svarīgu lomu hemoglobīna sintezēšanā organismā.
B6 palīdzēs labi tikt galā ar toksikozi grūtniecības laikā, cīnoties ar sliktas dūšas simptomu.
Plaši sastopams spinātos, burkānos, ziedkāpostos, zemenēs, tomātos un citrusaugļos, sevišķi, apelsīnos.

B7

B7 pazīstams arī kā vitamīns H un biotīns ir vitamīns, kura deficits sastopams ārkārtīgi reti, jo zarnu baktērijas mūsu organismā to sintezē pat vairāk kā ieteicamā dienas deva.
Tas palīdz izvadit no organisma ogļskābo gāzi un uzturēt optimālu cukura līmeni asinīs. To bieži rekomendē, lai uzlabotu matu, nagu un ādas stāvokli, tādēļ tas ir populārs ingredients kosmētisko līdzekļu sastāvā.
Avoti - sēnes, pākšaugi un spināti.

B8

B8 jeb inozīts medicīnā tiek izmantots pie muskuļu distrofijas, tomēr to nereti iekļauj arī kosmētisko līdzekļu sastāvā, kas galvenokārt paredzēti matu izskata uzlabošanai.
Pārtikā to iegūstam ēdot sēnes un kartupeļus.

Par B9 vai folskābi vairāk ēti uzzināt šeit.

B10 jeb paraaminobenzoskābe piedalās asinsradē, kā arī normalizē vairogdziedzera darbību. Barojošām māmiņām B10 vitamīns izlīdz pena izstrādē, kā arī nodrošina matu un ādas veselīgumu.
Šo vitamīnu varam uzņemt ēdot rīsus, burkānus, riekstus un raugu.

B11 jeb karnitīns ir viens no visplašāk pielietotajiem "tauku iznīcinatājiem". Tas spēlē galveno vijoli tauku metabolismā, mazina tauku uzkrāšanos muskuļaudos, līdz ar ko veicina svara zudumu un muskuļaudu veidošanos.

B12

Lielākā daļa vegānu uzņem pietiekamu daudzumu šī vitamīna, lai novērstu deficīta rašanos un nervu sistemas bojājumus, taču daudziem tā līmenis ir par zemu, lai mazinātu sirds slimību vai grūtniecības sarežģījumu iespējamo risku. Tomēr plašos zinātniskos pētijumos pierādīts, ka vegāniem, kas lieto pietiekamu daudzumu veselīgu augu valsts produktu vai B12 uztura bagātinātājus ir ievērojami mazāks B12 deficīta risks, kā gaļēdājiem. Taisnība, ka B12 galvenokārt sastopams tieši gaļas produktos, tomēr taisnība arī, ka vegāni pret savu uzturu attiecas rūpīgāk un biežāk lieto uztura bagātinātājus, kā arī rūpīgāk izturas pret savu veselības stāvokli kopumā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru